Kochani! Dzisiaj chcemy rozplątać wątpliwości dotyczące wyboru szelek – dla kotów!

Informacji w sieci o odpowiednich szelkach dla kotów jest mało, a ponieważ my już swoje przeżyliśmy w tej kwestii – mamy nadzieję, że jeszcze wiele przed nami! 😀 – i chcemy podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami. Dlaczego? Ponieważ nigdy nie wiecie, kiedy będziecie chcieli zabrać swoje koty na zewnątrz, a dobre szelki warto mieć w pogotowiu!

Przede wszystkim, szelki to nie jest skomplikowany (tylko tak wygląda), ale za to bardzo ważny temat, ponieważ od naszego wyboru zależy bezpieczeństwo i komfort kota. Jeszcze całkiem niedawno nie do pomyślenia były spacery z kotami, teraz coraz więcej kocich opiekunów się na to decyduje. Zatem, które szelki będą dla Twojego kota odpowiednie?

W sklepach możemy dostać kilka rodzajów szelek, między innymi spacerowe i sportowe. Do spacerowych wliczamy klasyczne szelki, które możemy kupić w dowolnym sklepie zoologicznym za dość małe pieniądze. Wyglądem przypominają dwa koła połączone paskiem u góry. Jednak tego typu szelki według nas nie nadają się dla kotów i dla psów również – przede wszystkim pierwsza część opiera się na szyi, co wiąże się z podduszaniem kota, a to jest totalnie niepotrzebne. Wystarczy dodać jeden element.
Najbardziej popularnym modelem wśród szelek jest guard, czyli ulepszona wersja klasycznych. Widzicie różnicę? Dzięki paskowi u dołu nie podduszamy kota i jest dużo mniejsze ryzyko, że sam zainteresowany się z nich wydostanie.
kasgav
Tego typu szelki znajdziemy w wielu wzorach i w wielu sklepach – stacjonarnych i internetowych. Sami jesteśmy w posiadaniu dwóch rodzajów szelek tego typu – jedne to kombinacja po prostu pasków (szelki od psyjaciele.com), a drugie mają dodatkowo zabudowaną klatkę piersiową, dzięki czemu ciężar powinien rozkładać się równomiernie (szelki allforcats.pl). Największym minusem może okazać się fakt, że szelki tego typu zazwyczaj zakłada się przez głowę, ale u nas nie ma z tym problemu – wystarczy odpowiednio zachęcić kota i przede wszystkim nagrodzić. Niemniej jednak i jedne, i drugie świetnie się u nas sprawdzają.
kasgav
Szelki "Ni to pies, ni to kot" Psyjaciele.com
kasgav
Szelki "Pies Policyjny" Psyjaciele.com
kasgav
Szelki Allforcats.pl
kasgav
Szelki Allforcats.pl
Kolejnym modelem są szelki typu step-in.
kasgav
Cały sekret polega na tym, że zakłada się je w kilka sekund i jednym ruchem – czasem kot nawet nie jest w stanie się zorientować co się dzieje. 😛 Również mamy i polecamy tego typu rozwiązanie, dla kociaków, które nie lubią jak ktoś im grzebie przy główkach. Model który mamy jest od Treponti, z regulacją tylko na grzbiecie – pełnią u nas również funkcję szelek zaciskowych, czyli jak kot jest zrelaksowany to szelki są luźne i nie przeszkadzają w poruszaniu się, natomiast w momencie mocniejszego i nagłego zrywu maksymalnie przylegają do ciała.
kasgav
Szelki TrePonti
kasgav
Szelki Tre Ponti
Szelki sportowe raczej nie przydadzą się kotom, chyba, że towarzyszą Wam podczas biegania, czy jazdy na rowerze. 😛
kasgav
Podsumowując, najbardziej dostępnymi i odpowiednimi dla kotów są szelki typu guard i step-in/walk-in. Trzeba zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych w produkcji szelek, klamr oraz zapięć. Wygląd nie jest najważniejszy, ale całe szczęście coraz więcej producentów pracuje nad estetyką tych produktów i dostępnych jest coraz więcej pięknych wzorów. 😀

Pamiętaj, aby porządnie wyregulować szelki – od tego również zależy bezpieczeństwo Twojego kota!

W których szelkach Twój kot czułby się najlepiej?

Nie zapomnij o naszym Instagramie i Facebooku, tam same wspaniałości!

Meow, Kocie!